Bölcsődei dolgozók: Ha nyitva maradnak a bölcsődék, járjon soron kívüli oltás is
Elvárják továbbá azt is, hogy valóban rendszeresen szűrjék őket a koronavírusra.
Elvárják továbbá azt is, hogy valóban rendszeresen szűrjék őket a koronavírusra.
Évek óta nem biztosítja az állam a munkaruházatot a szociális- és gyermekvédelmi intézményekben – véli a szakszervezet.
Több ezer új férőhely ellenére a magyar gyerekeknek még mindig csak a 17 százaléka jut bölcsődei ellátáshoz. A területi egyenlőtlenségek is önmagukért beszélnek: 3200 településből csak 600-ban van bölcsőde. A Budapesten élőknek kis túlzással már a várandósság alatt el kell kezdeni nézelődni, különben a következő három évben nem lesz esélyük visszatérni a munkahelyükre.
Sztrájkolnak a szociális dolgozók is azon a napon, amikor a pedagógusok is országos munkabeszüntetést tartanak. Rendszeres érdekegyeztetést és béremelést követelnek, illetve azt, hogy a pedagógus életpálya középfokú bértáblája vonatkozzon a középfokú végzettségű bölcsődei nevelőkre is.
Fenntartja korábbi aggályait a köznevelési törvény módosításával kapcsolatban a Magyar Bölcsődék Egyesülete és a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete.
A korai gyógypedagógiai fejlesztés-gondozás megvalósítását lehetetleníti el a köznevelési törvény, valamint a jövő évi költségvetés tervezete a Magyar Bölcsődék Egyesülete és a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete szerint. Az egyesületek úgy vélik, a jogszabályok megszüntetik a korai fejlesztést azokban a nem köznevelési intézményekben, ahol ezt eddig jogszabály lehetővé tette és ezt a tevékenységet normatíva biztosításával támogatta is.
A bölcsődei gondozási díj bevezetése ellen tiltakozó Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDSZSZ) úgy tudja, március végéig az önkormányzatok mintegy fele döntött a díj bevezetéséről, 22 százaléka viszont már arról határozott, hogy nem kell gondozási díjat fizetni; Szűcs Viktória, a szervezet elnöke szerdán Zalaegerszegen arról is beszélt, hogy az államnak először a bölcsődei normatívák finanszírozását kellett volna rendeznie.
A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete továbbra is tiltakozik az ellen, hogy fizetőssé váljanak a bölcsődék. Az Országgyűlés hajnalban szavazta meg azt a törvénymódosítást, amelyben rögzítették, hogy a bölcsődékben az étkezésért fizetendő térítési díjon felül a fenntartó a gondozásért is külön térítési díjat állapíthat meg, amely maximum az egy főre eső jövedelem 25 százaléka lehet.
Bár az Orbán-kormány retorikájában kifejezetten nagy hangsúlyt fektet a családbarát politikára, egy törvénytervezet szerint az étkezésért fizetendő térítési díjon felül a gondozásért is külön személyi térítési díjat állapíthatnak meg a bölcsődékben. Az illetékes államtitkár szerint ez nem egy óriási összeg, az intézmények fenntartása szempontjából jól jönne némi plusz pénz, a szakszervezetek azonban attól tartanak, sokan nem tudnák kifizetni a megemelt díjat, aminek a gyerekek látnák kárát. Az ötlet egyébként nem új keletű, korábban már a Gyurcsány-kormány is megpedzette.